
Schoolvoetbaltoernooi in Veenendaal al 60 jaar een begrip: ‘Dat maken ze waarschijnlijk nooit meer mee’
VoetbalVEENENDAAL Het schoolvoetbaltoernooi is een sportief begrip in Veenendaal. Op 10 maart begint alweer de zestigste editie, ditmaal op de velden van VRC. Co van de Weerthof maakte het bijna alle jaren mee: eerst als arbiter, later als organisator. Hij stopte in 2023, maar nog steeds vragen kinderen hem: ,,Wanneer begint het schoolvoetbaltoernooi weer?”
door Rick Praamstra
Maar liefst 52 teams van negentien scholen doen dit jaar mee aan het schoolvoetbaltoernooi. Het jaarlijkse sportieve hoogtepunt voor veel basisschoolkinderen is explosief gegroeid sinds scholen vanaf 2024 ook recreatieve teams mogen inschrijven. Vorig jaar deden ook meisjes mee, dit jaar alleen jongens. Het is nogal een verschil met de beginjaren, zegt Van de Weerthof. ,,We begonnen geloof ik met zes scholen. De voorrondes startten pas in april.”
(de tekst gaat onder de foto verder)
![]()
Co van de Weerthof werd bij zijn afscheid in 2023 koninklijk onderscheiden. - Gemeente Veenendaal
Het lid in de Orde van Oranje-Nassau – hij kreeg zijn lintje op Koningsdag na de finale – was er naar eigen zeggen niet vanaf het begin bij. ,,Ik begon in 1965, een jaar na de eerste editie. Ik floot al bij de jeugd van VRC en ben toen ook gaan fluiten bij het schoolvoetbaltoernooi. Dat heb ik negen jaar gedaan, en toen vroegen Ko en Cor van Stempvoort, die in de organisatie zaten, mij erbij. Vanaf de eerste editie was de organisatie goed opgezet en de scholen en kinderen waren vanaf het begin erg enthousiast.”
SAMEN MET ECHTGENOTE
Binnen een paar jaar stopten de twee broers Van Stempvoort met de organisatie. ,,Toen stond ik er plots alleen voor. Ik ben toen verder gegaan met mijn vrouw Henny. Dat hebben wij samen jaren gedaan tot ze ziek werd (ze overleed in 2019).” De loting was altijd bij het echtpaar thuis, Henny tekende altijd alles op. ,,Ze hield ook altijd de standen bij; dat deed ze perfect.”
(de tekst gaat onder de foto verder)
![]()
Uitreiking van de schoolvoetbalbeker aan basisschool de Bolster in 1985. - Collectie Cord Otting/Gemeentearchief Veenendaal
Al vanaf de eerste editie is het toernooi onderdeel van Koninginnedag en later Koningsdag, en het valt onder de verantwoordelijkheid van Stichting Oranjedag Veenendaal. De finale is altijd op de feestdag zelf, wat het toernooi net wat specialer maakt. Van de Weerthof vertelt dat voetbalclubs in Veenendaal maar al te graag het toernooi wilden organiseren.
VOETBALLEN VOOR 2000 MAN
Hoe meer scholen er mee gingen doen, hoe meer het enthousiasme groeide bij de kinderen, leerkrachten en familie. ,,De finaledag is altijd spannend, voor de kinderen en ook voor mij. Hoeveel mensen zouden er dit keer komen? De kinderen spelen de finale voor zo’n tweeduizend man. Dat maken ze waarschijnlijk nooit meer mee.”
(de tekst gaat onder de foto verder)
![]()
Pas sinds 2006 doen de meisjes mee aan het schoolvoetbal in Veenendaal. Vandaag de dag zijn ze natuurlijk een volwaardig onderdeel van het toernooi. - @tedxmedia.nl
Er zijn nooit grote problemen geweest, zegt de VRC-veteraan. ,,In al die jaren zijn er maar twee kinderen met een beenbreuk naar het ziekenhuis gegaan. Met kinderen had ik nooit problemen, soms wel met ouders. Dat was soms een uitdaging om op te lossen. Een groot verschil met vroeger is dat ouders langs de velden het soms beter denken te weten dan jij. Sommigen hebben nog nooit een wedstrijd gezien, maar vertellen toch hoe het moet.”
JEUGD BEGRIJPEN
Als het over de voetballers en voetbalsters (pas sinds 2006 doen de meisjes mee) gaat, straalt Van de Weerthof. ,,Het contact met de kinderen was altijd heel goed. Ze kwamen altijd naar me toe om mij een handje te geven. Je leert de jeugd begrijpen en er zaten hele goede bij. Mijn vrouw heeft ook vaak bloemen gekregen.”
(de tekst gaat onder de foto verder)
![]()
Juichen na een doelpunt bij de halve finale van het schoolvoetbaltoernooi in 1983. In de halve finale nam de Prins Willem Alexanderschool het op tegen de Wilhelminaschool. De einduitslag was 4-0 voor de PWA school. - Collectie Cord Otting/Gemeentearchief Veenendaal
Al maanden van tevoren spraken kinderen hem aan. ,,Al in december vroegen kinderen me wanneer het toernooi weer zou beginnen. Zelfs nu nog, terwijl ik al gestopt ben. Ik kijk met veel plezier terug op al die jaren. Ik heb er nooit echt bij stilgestaan dat ik het al zo lang deed.”
VOELT ALS EEN VERSLAVING
Het liefst zou de oervrijwilliger (in 1996 werd hij Sportlid van Verdienste) nog steeds langs de velden staan als hoofd van de organisatie. Maar zijn gezondheid laat het niet meer toe. ,,Ik heb er echt moeite mee gehad. Ja, het voelde als een soort verslaving. Mijn hele familie is ermee opgegroeid en gaat altijd kijken. Ik sta dit jaar ook gewoon weer aan het veld.”
(de tekst gaat onder de foto verder)
![]()
De Vuurvlinder kreeg in 2018 de beker overhandigd van waarnemend burgemeester Piet Zoon. Co van de Weerthof (links) kijkt tevreden toe. - Ted Walker
Zestig jaar beleefde Van de Weerthof als scheidsrechter en organisator intens het schoolvoetbaltoernooi. Dat hij nu aan de zijlijn staat, doet hem wel een beetje pijn. Veenendaal zonder schoolvoetbal kan hij zich niet voorstellen. ,,Nee, dat kan je niet meer wegdenken. Dat is heel raar. Ik denk dat als de organisatie besluit ermee te stoppen, scholen het zelf gaan organiseren. Daar ben ik van overtuigd.”












